Напитките, които обичаме в чаши, специално създадени за удоволствия
Gourmet House се превърна в нарицателно име за магазин за чаши. Работим с най-добрите брандове и при нас можете да изберете колекция чаши за ракия и луксозни чаши за коняк на известни марки като Riedel, Nachtmann и Degrenne Paris. Поддържаме изобилие от различни по вместимост чаши за ракия на столче или шот. За радост на ценителите, предлагаме и елегантни чаши за ракия, достатъчно големи, за да е възможно да добавите лед.
Всички знаят колко са важни чашите, но едва когато правите експеримент с дегустация, осъзнавате колко е важен този фактор. Нека погледнем чашите Vinum Cognac, създадени от известния производител Riedel, перфектен инструмент на удоволствието за коняк и ракия. Е, не говорим за ракия като спирт и есенция, а за качествен продукт, направен от истински плод. Най-важното е носът. В крайна сметка, при напитки, като коняк и ракия, носът е основновния акцент.
Чашата Vinum Cognac предава плодовите аромати перфектно, ако търсим хубава чаша за ракия, бренди и коняк. Букетът е в истинско равновесие. Първо вдъхвате аромата на цветя и плодове и ако напитката е добра, с особена радост ще забележите намека за стафиди, виолетки и сушени кайсии, последван от меки, дървесни аромати. Послевкусът и дълготрайният завършек на бадем, а понякога и ванилия са особено осезаеми от именно тези кристални чаши. Разликите между уиски, коняк, бренди и ракия Мнозина, които се харесват коняк, обичат също и Уиски.
Много хора са наясно, че конякът, брендито и ракията се правят от грозде, а уискито - от зърно. Е, някои ракии са от други плодове, като сливи, джанки, кайсии и дори смокини, но ние ще разгледаме гроздовият вариант. Пък и историята със сигурност не завършва с сагата грозде срещу зърно.
Преди да поговорим за разликата между Уиски, Коняк и Ракия, нека споменем няколко прилики: всички те са ферментирали и превръщат захарта в етанол. И отлежават в дървени бъчви: Като цяло, колкото по-дълго остаряват, толкова по-гладък става вкусът.
Спиртните напитки, наричани често КОНЦЕНТРАТ, получават доста от тези дървени бъчви - и това включва както цвят, така и вкус. Скоч и Коняк споделят метода на дестилация в медни или покрити с мед съдове с медни колони, в които парата се изтегля и кондензира.
Грозде срещу зърно
Така че нека да стигнем до основата на въпроса. Защото наистина има някои основни разлики между уискито и коняка (и ракията). И всичко започва със суровините.
Уискито се прави от зърно, най-често ечемик. След това се смесва с вода и мая, подобно на бирата, а след това се дестилира. След това концентрата „духът“ отлежава в дъбови бъчви. Името „бренди“ идва от холандското „brandewijn“, което означава изгорено вино. И това е доста добро име, тъй като именно виното се дестилира за бренди, ракия и разбира се коняк.
Както вече споменахме, суровината за коняка е гроздето - сокът от който ферментира, създавайки въз-кисело вино - идеално за производство на коняк. Сокът ферментира около 5 дни преди дестилация (Конякът преминава през двойна дестилация), което създава това, което е известно като eaux-de-vie. След това отлежава няколко години в дъбови бъчви.
Ами възрастта? Конякът по-отлежал ли е от уискито?
И конякът, и уискито остаряват в бъчви. Най-младият коняк е посочен като VS, или *** (3 звезди). Минималната възраст на такъв продукт е две години. Някои обаче остаряват много по-дълго от това - в някои наистина специални случаи, над сто години. Коняците (и брендито) са склонни да не означават възрастта с числа. Вместо това те използват термините VS (над две години), VSOP (над четири години) и XO (над шест години). Въпреки това, много коняци имат компоненти, които са много по-стари от това. Ракията, като не толкова кокетна напитка, е просто „отлежала“, макар че понякога откровено заявява възрастта си и не се срамува от това.
Докато коняк и ракия използват възрастови термини като VS, VSOP или XO, Whiskey декларира възраст на най-младият дестилат в съдържанието му. Например 3, 5, 10, 12 или 15 годишно уиски означава, че дестилата е отлежавал най-малко 3, 5, 10, 12 или 15 години, като има и по-отлежали уискита, за да балансират бленда. Има и уиски на 18 и 21 години, но по-старите са малко по-редки.
Така че всъщност не е ясно отрязан отговор кой е по-възрастен, коняк или уиски. 15-годишно уиски е по-старо от коняк от VS. Но XO коняк може да има някаква eaux-de-vie в сместа си, която законно може да е на възраст 50, 80, 90 или дори 100 години или повече.
Ако говорим за стара школа, тогава конякът традиционно се разглежда като деджестив: храносмилателно питие, на което да се насладите след вечеря, може би с кафе или съчетано с пура. Коняк обаче направи много, за да се отърси от имиджа на напитка за улегнали възрастни хора през последните години. Сега това е напитката на модерни хип-хоп звезди като Ludacris, Nas, Jay-Z и Snoop Doggy. Необходимо е само да разгледате новите, модерни коняци, които се предлагат, за да видите, че напитката е осъществила значителен скок на. Рафтовете за нощни клубове са снабдени с коняк и сега се приготвят много любими коктейли с тази напитка.
Уискито, от друга страна, със сигурност не страда от консервативен имидж през последните години, въпреки че това все още е наистина традиционна напитка. Но Уиски изглежда не е претърпяло спада на популярността, който сполетя Коняк преди няколко десетилетия. За щастие, светът сега преоткрива любовната си връзка с еликсира коняк - и му се радва пълноценно! Тук искаме да ви запознаем и с оригиналната чаша на Riedel за малцово уиски, която е прекрасна и за скоч и след създаването си през 2008 година е широко копирана, така че сме сигурни, че сте виждали нейни подобия.
Как да пием спиртните напитки:
Имаше време, когато се казваше, че може да добавяш вода към уиски, но никога не правиш това с коняк. Просто защото структурата на всеки е напълно различна: Уискито е от зърно, а Конякът е на плодова основа. Но днес това със сигурност не е вярно. Има много брандове коняк, към които със сигурност можете да добавите и капка вода, за да освободите различни аромати. Подемът на популярността на коняците със сигурност е допринесла за това. И сега е напълно приемливо да налеете коняка си върху лед, по същия начин, както може правите с уиски. Новите модни тенденции повеляват обаче, да се замести ледът с няколко капки вода: заради ниската си температура ледът подтиска и направо захлупва ароматите на отлежалата напитка, именно заради които сте платили висока цена. Без съмнение, същото важи и за родната фаворитка: отлежалата ракия.
В края на крайщата, независимо дали пиете уиски, ракия или коняк, правете го както ви е приятно. След като тази чаша е в ръцете ви, можете да правите каквото искате с питието си.
А какво става с ракията?
И не на последно място - каква е разликата между ракия и коняк? Е, това е просто, защото коняк е отлежала ракия , но не всяка ракия е коняк.