Faberge
Fabergé: 6 неща, които трябва да знаете за Фаберже
Очевидно, първото нещо, което трябва да знаете за Фаберже, е да не чупите яйцата му. Името на Fabergé е синоним на поредица от скъпоценни и сложни великденски яйца, създадени за руското царско семейство; По времето, когато е създаденo първото, през 1885 г., Fabergé вече е водещ производител на бижута и луксозни подаръци за аристокрацията на Европа, включително английския кралски двор.
Историята на Faberge е пълна с превратности. Голяма част от яйцата са разпродадени след Октомврийската революция за да се купи с парите зърно за бедстващата държава. Те стигат до Америка, но се връщат, и за щастие са в Ермитаж, където всеки може да им се възхити. Като много други известни компании, и Фаберже не спира да съществува със смъртта на своя основател. Научете любопитни факти за Бранда, превърнал се в символ на лукса.
1. Какво определя историята на фамилията Faberge?
Основана през 1842 г. в Санкт Петербург от Густав Фаберже, репутацията на фирмата достига върховете си под ръководството на неговия син Карл. Страх, бягство и много талант определят историята на фамилията. Предците на семейство Фаберже са живели в района на Пикардия, Северна Франция. Тогава името на фамилията било Фаври. Те били хугеноти (френски протестанти) в преобладаващо католическа страна. Семейството решава да избяга от преследванията във Франция, за да може в крайна сметка да изгради успешен живот в Русия през 19 век. След като чиракуването му завършва, находчивият Густав Фаври сменя името си на Faberge, като ударението върху „е” вероятно е добавено, за да се хареса на руско благородно общество, високо ценящо френските произведения на изкуството.
2. Само яйца ли е правил Faberge?
Императорските великденски яйца са без съмнение впечатляващи, но Фаберже създава и огромно разнообразие от декоративни изделия, дрънкулки - шедьоври, които за разлика от бижутата или кутиите нямат практическа цел. Руснаците дали на тази група поразително точно име – „безделушки“. Тези ефимерни изкушения включват миниатюрни мебели, модели на цветя, мини-пиано и дори реплика на параходa Царевич. „Всеки обект, чиято стойност е повече от една рубла, е направен внимателно и солидно“, обявява каталогът на Fabergé от 1899 г.
3. Кога изгрява звездата на Faberge?
През 1885 г. Фаберже получава титлата и високата чест да бъде „Бижутер на Негово императорско величество и Императорския Ермитаж“ от Александър III. Това му осигурява най-ценното покровителство и благодарение на огромният му талант, мястото му в историята е осигурено.
4. Какво се променя с Октомврийската революция?
Величието на Фаберже свършва с това на Романови. След революцията от 1917 г. неговите работилници затварят, а след това, през 1918 г., са национализирани и много от изделията – продадени, за да се съберат така необходимите средства след Октомврийската революция. Карл Фаберже бяга - през Рига, Берлин и Франкфурт - в Швейцария, където умира две години по-късно.
5. Кое е по-ценно от златото за Faberge?
Фаберже е различен от колегите си, бижутери. Довежда техниката на емайла до съвършенство, ненадминато и до днес. Казват, че Картие бил обсебен от манията да научи тайната му. За Фаберже обаче, творчеството и фантазията са над всичко. Скъпите материали не ме интересуват, заявява той, ако стойността на изделието идва единствено от скъпоценните камъни и златото, не виждам ценност в него.
6. Какво е общото между Faberge, Forbes и Christie's?
Forbes купува първото му яйце Faberge през 60-те години на миналия век, съкровище украсено с червен кръст. Оттам той започва да купува всички яйца на Фаберже, които се продават. Като цяло Forbes притежава много повече произведения от Фаберже, не само яйцата – колекция от стотици предмети, които се класират „на второ място след кралица Елизабет“, както казва Геза фон Хабсбург, бивш изпълнителен директор на Christie's и експерт по Fabergé. Накрая, семейство Форбс продава чрез Christie's всички яйца на руски милиардер за неразкрита сума през 2004 г. А той ги подарява на Ермитаж, в знак на почит към Русия и нейното безценно наследство. Сега те „вероятно биха се продали за над 30 милиона долара“, казва фон Хабсбург. "Всяко едно от тях."