Историята на стъклените Коледни играчки
Коледните играчки от стъкло, каквито ги познаваме днес, дължим на немците Кристоф Мюлер и Ханс Грейнър, които създават първата фабрика в света през 1597г. в Lauscha, Германия. Построяват я в долината на реката, за да осигурят трите елемента, необходими за направата на стъкло: вода, дървен материал (за подгряване на стъклените пещи) и пясък. Скоро в града били създадени още стъкларски работилници, които произвеждали чаши за пиене, колби, стъклени купи, стъклени топчета и дори стъклени очи.
Идеята за Коледна украса през 16 век ли се ражда?
В същност - не. Практиката да украсяват дома с вечнозелени клонки през зимното слънцестоене датира още от древните египтяни. Свежото им присъствие носело надежда през студените зимни дни и дълги нощи. Преди създаването на стъклените Коледни играчки през 16 век, германците украсявали вечно зелените дървета със свещи, ябълки, орехи и сушени плодове, за да наподобяват „райските дървета“ от църковните пиеси. Смело можем да твърдим обаче, че Коледната украса се е развила и разпространила в Европа от Германия.
Как се правят ръчно изработените Коледни играчки?
Като начало, майсторът загрява стъклена тръба над пламък. След това вкарва тръбата в глинена форма, като издухва нагрятото стъкло, за да се разшири и заеме формата на матрицата. На този етап стъклената коледна играчка е безцветбна и прозрачна, съвсем различна от тази, която окачваме на елхата. Затова, след като стъклото се охлади, в него се сипва и завърта разтвор на сребърен нитрат. Така, играчката става сребристо огледална. Тази техника за посребряване е разработена през 1850г. от Юстис фон Либиг, също германец. След изсъхване на нитратния разтвор, повърхността на стъклената коледна играчка се рисува ръчно от художници - декоратори. Накрая отгоре ú се поставя метална капачка и кукичка, а на по-луксозните модели - шнурче или панделка. Готова, красивата коледна играчка за елха може да поеме пътя към новите си притежатели.