Riedel
Riedel: всепризнат експерт в кристалните чаши
Когото и да запитате от запалените колекционери на вино или пък някой от винените критици по света, кое е тяхното любимо вино или „шато”, най-вероятно всеки ще вдигне рамене и ще каже, че „ Няма такъв прост отговор! Всичко зависи от настроението, случая и храната.” Но ако попитате същите хора кои са най-добрите чаши за техните любими вина, всички ще назоват едно име – Riеdel. За непосветените в тайнствените ритуали на виното, Riеdel е златният стандарт при чашите. Това обяснява защо Riеdel е монополист в ресторантите с Мишлен звезди. Това обяснява и защо няма производител на световно известно класно вино, който да иска да налее своето grand vin в друга чаша. Същото се отнася и за колекционерите. За тях хрумването да налеят стойностната напитка в друго освен в Riеdel е точно толкова нелепа, като да са домакини на официална вечеря с хартиени салфетки.
Но може би най-големият комплимент идва от конкуренцията, която безсрамно и постоянно копира изключителния им дизайн.
Каква е интригуващата история на човека Клаус Ридел?
Изкачването на Riеdel до върха и заемането на лидерската позиция в този луксозен бизнес е интригуваща история. Като резултат от Втората Световна война, наследствения стъкларски бизнес на фамилията, започнал в 1756 е раздробен, а членовете на семейството - пръснати из Европа. Валтер, осмо поколение Riеdel и тогавашен управляващ фабриката е интерниран в Сибир, а синът му – Клаус, на 21 години е затворен в Италия. През 1964 г. Клаус осъществява дръзко бягство, като се хвърля от влак на американски конвой някъде по границата между Австрия и Италия. Наблизо попаднал на работилницата на Сваровски, където намерил работа и подслон. Едва десетилетие по-късно, бащата и синът успяват да се съберат отново. С подкрепата на Swarovski, Клаус възобновява семейния бизнес от нула в Куфщайн, Австрия, като се специализира в ръчно правени кристални чаши.
Защо Riedel твърдят, че за всеки сорт си има чаша?
Георг Ридел, до скоро управляващ фабриката, казва, че Клаус е бил геният, създал революционната концепция, че: "ароматите, вкуса и послевкуса на виното са изцяло зависими от формата на чашата от която се пият". До Клаус, формата на чашите се е определяла много повече от модата, отколкото от функцията. Клаус Ридел открива, че виното разкрива много повече дълбочина и баланс, ако се пие от новите му чаши с яйцевидна форма. Не само това! Той се вслушва в мнението на учените, че човешкия език е разделен на четири вкусови зони, които разпознават сладкото, горчивото, киселото и соленото.
За Клаус Ридел това е не само голямо откритие, но и невероятна маркетингова възможност. Сега, чрез промяна на завършващия пръстен, дълбочината и диаметъра на чашите, той може ефективно да направлява посоката и мястото където виното да попадне върху езика! Познавайки характеристиките на виното в дълбочина, да наблегне върху едни, или да маскира други, не така атрактивни черти. С други думи, той успял драматично, почти като с вълшебство да извади на показ всички добри качества на виното, като го сервира във вярната чаша.
И така, Клаус поставил началото на това, да се направят различни чаши за различните сортове и стилове вина и Riеdel да се превърнат в пазарния лидер, който са днес. Но не само това! Той също поставя „крайъгълния камък” в дизайна на чашите. И днес, в Ню Йоркския Музей на Модерното Изкуство може да се види неговата чаша Burgundy Gran Cru, изложена за перманентен показ.
Кои са първите чаши в историята, доказали, че формата влияе на вкуса?
Чашите от страхотната линия „Sommeliers“ на Ридел са първото доказателство, че формата влияе на вкуса. Резултат от креативността на Клаус, ръчно изработената серия от оловен кристал – Sommeliers включва над 30 различни чаши – за вино, шампанско, високоградусни алкохолни напитки, като уиски, както и за т.нар. „подсилени” вина, като порто, херес и др. В "Сомелиерс" цената за една чаша достига 240 лева, като това не е най-луксозната и скъпа серия от всички, които Riеdel произвеждат. Кристална чаша за 240 лева може и да не ви се струва „сделка на годината”, но трябва да знаете, че някои световни знаменитости купуват по 12 броя от девет различни модела. За радост същото се случва и в България.
Чашите от серията Riedel Sommeliers най-добри ли са?
Ръчно изработени, чашите "Сомелие" се издухват от виртуозните майстори в Куфщайн, Австрия. За тях се чака дълго, понеже само няколко мъже имат способността да ги издухат, а поръчките идват от целия свят. Все пак, серията Sommeliers е само началото. През последните три десетилетия нови продуктови линии се появяват непрекъснато. Първата от тези линии бе популярната и много по-поносима като цена Vinum. „ Моят късмет беше в това, че индустрията създаде машинно правените чаши и че качеството им се доближи до това на ръчно изработените,” казва Георг. Щастливото време за Riеdel не свършва и по много други причини. Една от тях е, че света на добрите вина се разрасна неимоверно, когато страните от така наречения Новия Свят си пробиха път през хегемонията на Стария Свят. С тях дойдоха вина от нов стил, направени не от смесени, а от единични сортове грозде. За Riеdel разбира се, това беше още една възможност да изработят още по-прецизни „инструменти” за модерните вина, направени от един единсвен сорт като Zinfandel, Tempranillo или австрийския Grǖner Veltliner. Естествено, разработките не спират до тук. Те включват още серии като забавната O, създадена от сина на Георг - Максимилиан. Свга баща и син продължават с иновациите, като най-тънките машинно правени чаши Veritas, изключително леките Super Legero и последните две серии, едните с цветни столчета, а другите с невероятен вътрешен релеф, елегантните Fatto a Mano, Performance и Wine Wings.
Какво казват самите Riedel за себе си и експертите за тях?
Няма нищо по-хубаво за Ридел от глобалния „бум” на винения пазар. Както Георг Ридел казва, „Сега се правят повече и по-хубави вина, отколкото когато и да било преди, а за хубавите вина е дори още по-важно да се пият във вярната чаша.” Нищо чудно, че максимата му е, „Живота е твърде кратък, за да пием първокласно вино от второкласни чаши.” Дори големия винен капацитет Робър Паркър казва в своя сайт буквално следното: „The finest glasses for both technical and hedonistic purposes are those made by Riedel. The effect of these glasses on fine wine is profound. I cannot emphasize enough what a difference they make.” Георг Ридел, а сега и неговият син Максимилиан, са идеалните „посланици” за своята фирма. Очарователно настъпателени, вродено адаптивни и проницателени, те уверено водят своята компания напред. В интервю за Wine Spectator, Георг казва, че най-големият му страх е да не се провали и това го тласка неумолимо напред. Каквито и да са причините, факт е, че бизнеса на Riedel процъфтява вече 267 години. Самият Георг е със статута на гуру в винения свят, а наградите са често явление, в това число отличието Man of the Year на авторитетното английско списание Decanter.
Каква е връзката между Riedel и Моцарт?
По щастливо съвпадение, фирмата Ридел и гениалният Моцарт са подени през една и съща година: 1756. И все в Австрия. Любоптно, нали?